Obytný komplex Cannaregio

Sestiere di Cannaregio

Obytný komplex Cannaregio
Spolupráce:A. Cagnardi, P. Cerri, H. Matsui
Adresa: Calle del Muschier, Cotre del Camin, Benátky, Itálie
Realizace:1981-94, 1998-2002


Obytný komplex Area ex-Saffa se nachází v benátské čtvrti Cannaregio. Autorem projektu je architektonická kancelář Gregotti Associati International vedena Vittoriem Gregottim. Tento projekt zvítězil v soutěži na využití bývalého průmyslového areálu továrny Saffa, která své původní činnosti sloužila v letech 1874 až 1950.
Výstavba probíhala ve dvou etapách – první 1981-94 a druhá 1998-2002. Projekt se skládá ze 6 obytných budov s celkem 192 bytovými jednotkami. Budovy jsou koncipovány jako tří až čtyřpodlažní objekty, některé z nich se střešními terasami.
Na budovách byly použity typické stavební materiály pro benátskou architekturu. Příkladem je „istrijský kámen“, což je speciální druh mramoru nepropouštějící vodu, který byl zde využit jako soklová část zdiva. Mezi další zajímavé materiály patří tzv. „cocciopesto“. Jedná se o směs rozdrcených cihel a malty na bázi vzdušného vápna, jež byla pro své dobré voděodolné vlastnosti použita jako nátěr vnějších zdí, které tím získaly typickou cihlovou barvu.
Názory laické i odborné veřejnosti se na tento obytný soubor rozchází. Zastánci tvrdí, že jde o velmi zdařilou integraci nových obytných budov do průmyslového areálu. V souboru je navíc stále možno objevit původní prvky průmyslové zástavby, jež byly vhodným způsobem vsazeny do celkové kompozice. Oproti tomu druhá strana argumentuje, že Benátky přišly o významné průmyslové dědictví bývalé továrny, jež musela ustoupit rezidenčním objektům.
Martina Trlicová
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...Jéje!...
šakal
16.03.20 12:31
Tvl, kontext!
Vích
16.03.20 08:57
kolik jich to umí ?
Marek Martínek
16.03.20 10:04
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Vittorio Gregotti