Rezidenční ostrov, Condominium Olomouc

Rezidenční ostrov, Condominium Olomouc
Spolupráce:Jiří Hnízdil
Vizualizace: www.cyrany.com
Adresa: Švédské nábřeží, Olomouc, Česká republika
Investor:Rezidence Šantovka
Projekt:2015


Zadáním byl návrh bytových domů nedaleko historického centra města Olomouc, kde původně stál areál továrny na mýdla Milo. Jedná se o ideální lokalitu pro bydlení, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je výborná dostupnost do srdce města - historického centra, což je ve městě, které bývá nazýváno "historickou metropolí celé Moravy", jeden z klíčových aspektů. Pozemek je zasazen mezi dva vodní toky - řeku Moravu a Mlýnský potok. Z východní strany jej vymezuje železnice. Je tedy rozprostřen na ostrově, což podnítilo touhu po vytvoření uzavřeného areálu pro bydlení se spoustou zeleně a ojedinělých přírodních scenérií na březích. Výborná je rovněž dopravní obslužnost lokality (tramvajové a autobusové zastávky i obchvat Olomouce v sousedství) a dostupnost k obchodnímu centru Šantovka, které kromě množství obchodů nabízí i kulturní vyžití (divadlo, kina, hřiště).

Základní koncept našeho návrhu vychází ze snahy vytvořit komfortní bydlení s výhledy do zeleně při zachování maximálního soukromí jednotlivých bytů. Navrhovanou zástavbu rozdělujeme do tří etap. Toto členění je vhodné z hlediska počtu bytů vycházejících na každou etapu - cca 85 bytových jednotek. Toto množství je výhodné pro vytvoření tzv. “hnízda”, tedy společenství s počtem obyvatel, mezi nimiž ještě mohou vznikat různá sociální pouta. V jednotlivých hnízdech jsou lidé schopni znát se podle jména a na spoustě věcí se tedy mezi sebou domluvit. Obyvatelé jednoho hnízda také vytvoří společenství vlastníků jednotek. Mají společné podzemní garáže, které nadzemní domy propojují. Minimalizujeme viditelný pohyb automobilů areálem. Z každého uzavřeného hnízda s vlastní odpočinkovou zónou je umožněn vlastní přístup k vodě. Pro snadnější nástup na loďky a čluny je jedno centrální molo.

Jednotlivá uzavřená hnízda jsou propojena parkovými komunikacemi propojujícími areál. Chodníčky procházejí různými zónami - bazén se saunou a zázemím, multifunkční sportovní hřiště sousedící s dětským hřištěm s pískovištěm, komunitní zahrada se skleníky a pergolu s grilem. Veškerá sportoviště jsou ve středu areálu poblíž příjezdové cesty s parkovištěm pro návštěvy, nebudou tedy rušit klid obyvatel. Recepce se nachází hned při vstupu do areálu přes most. 

V každém hnízdě - etapě jsou navrženy tři objekty se čtyřmi vstupy. Dva malé a jeden velký dům. Domy mají různé materiálové pojetí fasád. Jsou členěny s důrazem na maximální soukromí na terasách nerušených pohledy sousedů. V celém areálu navrhujeme tři typy fasády – cihelné, omítkové, dřevěné, přičemž každý z typů je zastoupen v každé etapě. Jednotlivé domy v rámci jedné etapy budou tedy s různými typy fasády. Odlišné materiálové i barevné pojetí fasád spojují společné prvky - jednotně na celých domech osázené květináče s automatickou závlahou na terasách a balkónech. Cihelné prvky nebyly zvoleny náhodou. Navazujeme tím na kvalitní architekturu Olomouce - hlavní vlakové nádraží, sokolovna, stará tržnice v sousedství.

Předložený návrh znázorňuje naši ideální představu o způsobu komfortního, soudobého bydlení v centru města. Navržené řešení také nabízí všechny funkce, které poskytuje soukromý rodinný dům s tou výhodou, že zde není nutná údržba vlastní silou.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Připomíná to Varanásí.
Dampit
07.04.16 09:10
Areál?
betonář
08.04.16 02:15
Rezidenční ostrov Olomouc - poznámka
Sl. Kuchovský
09.04.16 05:08
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Chmelař architekti