EnviroCity – program 9. dne

prezentace s diskuzí

Pořadatel
Collaborative Collective, z. s.

Místo konání
N, N

Začátek
st 07.6.2017 18:00

Konec
st 07.6.2017 20:00

Odkaz
facebook.com/envirocity/
Festival



Vložil
Michaela Pánková
Stará zahrada roubenky Zvonařka s přilehlými Nuselskými schody je pražské biocentrum a dohromady se zelení podél železničního koridoru, parky a zahradami navazuje na důležitý biokoridor v centru města. Komunitní festival EnviroCity chce veřejnosti jednak představit výsledky studentského projektu COLridor, jehož záměrem je podporovat místní biotop například výstavbou netopýřích budek, hmyzích hotelů a včelínů, ale také přispět k oživení jedinečného městského prostoru Nuselských schodů prostřednictvím uměleckých performancí, prezentací z oblasti designu, ekologie a jiných vědeckých odvětví či diskuzemi se zastupiteli a odborníky. Věříme, že díky porozumění kontextu místa by mohl vzniknout bližší vztah místní komunity i široké veřejnosti k místu, které si bohužel dnes někteří lidé občas pletou se smetištěm.

18.00 Birger Sevaldson (NO): Jak přispívá design k budování demokratické kultury? – prezentace s navazující diskuzí o vztahu ekologie, demokracie a ekonomie v systemickém kontextu (prezentace je v angličtině s českým překladem)
Zažíváme zásadní nepokoje ve světě; demokratické hodnoty jsou v sázce, lidé utíkají ze svých domovů, z válek. Spousta národů směřuje k demokracii, ale je to těžkopádná cesta vpřed. I zavedené demokracie mají problémy, ty můžeme vidět v Evropské unii a ve Spojených státech. Norsko není výjimkou, co se týče participace a odpovědnosti voličů a občanů celkově. Demokratické systémy charakterizované krátkodobými perspektivami s komplexitou svých procesů jsou pro občany složité k zaujmutí dlouhodobých záměrů a k volání po participaci. Lokální demokracie je nedostatečně vyvinutá v porovnání se zásadními úkoly, se kterými se komunity konfrontují. Jejich škála sahá od udržitelného k ekonomickému rozvoji a integraci. Na druhé straně, design má dlouhou tradici ve vývoji procesů z demokratické perspektivy. Procesy designu otevřenému všem bez rozdílů a participativního designu jsou toho příkladem. Navíc, designéři byli zapojeni do demokracie skrze navrhování volebních systémů a distribuci informací po dlouhý čas. Presto, Design pro demokracii může být rozvinut dál. Můžeme skrze design předpovědět a vysvětlit budoucnost, která podporuje vybalancované rozložení moci, hodnot a zdrojů? Můžeme se podílet na budování demokratické kultury a snižování zábran pro participaci v demokratických procesech? Můžeme navrhovat procesy, které ulehčují dlouhodobé výhledy a tak podpořit udržitelný rozvoj? Můžeme skrze design našeho okolí pomoci zrození demokratických organizací? Přednáška bude diskutovat některé perspektivy designu pro demokracii a prezentovat současné experimenty v uvědomělé demokracii vytvořené na Oslo School of Architecture and Design.
 
0 komentářů
přidat komentář