Byt pro minimalisty

Byt pro minimalisty
Completion:2018-19
Area:75 m2


Nábytek: PROFIL NÁBYTEK, a.s.
Rekonstrukce bytu v činžovním domě v pražských Holešovicích odráží minimalistické duše svých majitelů. Byt je velkorysý svou skromností, světlý, skýtá pozitivní energii a nic v něm nechybí ani nepřebývá.

Proces návrhu bytu 2+1 o velikosti 75 m² byl nezvyklý svým vývojem. Nejprve se řešily jednotlivé nábytkové prvky - úložné prostory do ložnice a dětského pokoje a kuchyňskou linku. Postupně došlo k celkovému řešení vstupní haly, koupelny, dětského pokoje i obývacích prostor a na závěr byly podle našeho návrhu vyrobeny i originální závěsné lampy do ložnice. Úspěšné dokončení projektu do posledního detailu se podařilo i díky vstřícnosti a komunikaci s majitelkou bytu, která byla otevřená experimentům a zároveň i svými intervencemi dokázala udržet navrženou stylovou linii. Důležité bylo zachování materiálové střídmosti. Březová překližka v kombinaci s bílými plochami stříkané MDF desky a černými kovovými prvky udává ráz bytu.
Vstupní hala je řešena velmi puristicky a nechává vyniknout jedinečnost původního půdorysného řešení bytu. Vstupní chodba s výrazným obloukovým oknem, které propouští světlo ze společného schodiště obytného domu, ústí v centrální prostor bytu, jenž je rozcestníkem do jednotlivých pokojů a na malý balkón s výhledem do dvoru blokové zástavby. Výrazný dekor vytváří jen hexagonová dlažba a jediným nábytkem je zde botník tvarově kopírující zalomení centrálního prostoru, dřevěné háčky na kabáty a zrcadlo.
Koupelna je výsledkem pragmatického uvažování o maximálním využití velmi malého prostoru bez oken s komplikovaným půdorysem, kam musela být kromě sprchového a mycího koutu vměstnána i technická místnost s pračkou, sušičkou a úložným prostorem pro čistící prostředky. Obklad i dlažba je proto ve světlých odstínech a horní dveře nábytkové skříňové sestavy jsou zrcadlové, aby opticky zvětšovaly prostor. Podařilo se tak vyšetřit dostatečný prostor pro pohodlné užívání malé koupelny. Ložnice orientovaná na východ je vybavena vestavěnou skříní, která se táhne po celé délce a výšce stěny a ukrývá dostatečný úložný prostor pro rodiče. Pravidelný rastr uzavřených skříní je přerušen středovou, částečně uzavřenou, policovou knihovnou. Nejedná se jen o estetický prvek, ale vychází z limitů místnosti. Prostor mezi skříní a postelí nebyl dostačující pro otevírání dveří a průchod. Policová knihovna s posuvnými dveřmi byla tedy výsledkem ergonomického uvažování. Vrchní police jsou přístupné díky kovovému žebříku, který zároveň může sloužit jako odkládací “sluha” na oblečení. Jednoduchá postel má dva velké úložné boxy a ve stejném stylu i noční stolky, které lze jednoduše vysunout a zasunout a opět držet elementárnost tohoto nábytkového prvku.
Další dveře z chodby vedou do nejdůležitější místnosti orientované taktéž na východ. Kuchyňský kout, jídelna a obývací pokoj v jednom jsou propojeny ve vzdušný prosvětlený prostor, kde se rodina schází, pracuje, vaří a tráví zde nejvíce času. Rohová bílá kuchyň je opět velmi puristická, ale nanejvýš funkční a nabízí nejen dostatek úložného prostoru, ale i pohodlnou pracovní plochu. Skromně nechává v prostoru vyniknout důležitějším atributům jako je například zrepasovaný jídelní stůl nebo odpočinkový kout se sedačkou, retro křeslem a konferenčním stolkem. Zároveň je zde opět výrazným prvkem samotná podlaha a sice původní jasanové parkety.
Jasanové parkety byly nově položeny i do dětského pokoje orientovaného západ, aby společně s vestavěnou skříňovou stěnou vizuálně držely kompaktnost bytu. I dětský pokoj pro předškoláka je navržen na míru a nábytek z překližky pouze minimalistickým dekorováním odlišen oproti ostatnímu nábytku v bytě. Například čela postele jsou perforovány rastrem puntíků a nad postelí se nachází police na knihy, které jsou uchyceny gumičkou vytvářející “klikyhák”. Majitelka si přála zachovat i zde střídmost a nechat tak volné pole působnosti pro kreativitu dítěte. čisté stěny jsou postupně zaplňovány dětskými kresbami a stejně tak hračky dodávají pokoji proměňující se barevnost.
Schwestern
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Minimalista?
arch
01.07.19 03:39
show all comments

more buildings from Schwestern