Jihlava vyhlásila architektonickou soutěž na úpravu náměstí

Publisher
ČTK
28.05.2018 14:10
Czech Republic

Jihlava


Jihlava - Jihlava vyhlásila otevřenou soutěž o návrh na úpravu centrálního Masarykova náměstí. Architekti mohou návrhy odevzdávat do 10. srpna. Hodnotit je bude porota pod vedením architekta Petra Pelčáka, výsledky budou zveřejněny na podzim. Odměna pro vítěze je 700.000 korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Radek Tulis.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v Česku. Předmětem soutěže je revitalizace, která by měla zatraktivnit toto historické náměstí pro obyvatele i návštěvníky krajského města. "A to změnou organizace dopravy, novou koncepcí městské zeleně a mobiliáře, to vše s respektem k historickému vývoji centra města a jeho pamětihodnostem," uvedla koordinátorka projektu revitalizace Tereza Kafková.

Soutěžní podmínky zveřejnilo město na svém webu. Podle nedávného vyjádření náměstka primátora Vratislava Výborného (ČSSD) je na účastnících soutěže, jestli si budou všímat i kritizovaného obchodního domu Prior na náměstí.

Architekt Pelčák je mimo jiné autorem návrhu revitalizace Denisových sadů v Brně. V porotě s ním zasednou náměstek primátora Radek Popelka (ANO) a další jihlavští politici a architekti. Zároveň s porotci budou soutěžní návrhy hodnotit odborní znalci například z hlediska dopravy a památkové péče.

Na odměny účastníkům soutěže město vyčlenilo 1,5 milionu korun, největší díl připadne vítězi. Autor druhého nejlepšího návrhu dostane 400.000 korun a poloviční odměna bude za třetí místo. Zbývajících 200.000 korun je určeno pro neoceněné návrhy, pokud přinesou zajímavé dílčí podněty a řešení.

S vítězem soutěže, případně dalšími oceněnými architekty, pak bude město jednat o zpracování projektové dokumentace. Samotné úpravy náměstí by pak zřejmě uskutečňovalo po etapách. Další kroky už ale budou v rukách politiků, kteří vzejdou z podzimních komunálních voleb.
0 comments
add comment

Related articles