Brno chce po kraji ochranu obyvatel města před tranzitní dopravou

Source
Zdeněk Meitner
Publisher
ČTK
27.03.2019 20:15
Czech Republic

Brno

Brno - Brno žádá kraj, aby plánovaná silnice 43 byla v úseku přes městské části Kníničky a Bystrc zastřešená či v tunelu. Krajské zastupitele čeká ve čtvrtek formální zahájení aktualizace krajského územního plánu a zástupci Brna zaslali kraji požadavky, jak při aktualizaci postupovat. Jde hlavně o silnici 43, ale například také o obchvat Maloměřic a Obřan. Brno chce maximální ochranu obyvatel města před dopady tranzitní dopravy, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).


Jihomoravský kraj začne s aktualizací krajského územního plánu na základě studie, kterou si nechal v předchozích dvou letech zpracovat. Studie mimo jiné doporučila vést dálnici či čtyřpruhovou silnici 43 přes městské části Kníničky, Bystrc a Bosonohy, kde se má velkou křižovatkou napojit na dálnici D1. Město tuto trasu v současnosti nerozporuje. Vzhledem k tomu, že kraj ve studii neřešil, jak bude silnice vypadat, a pouze porovnával dopravní proudy, však požaduje vypracování technického řešení.

"Naším cílem je maximální ochrana obyvatel Brna, proto upozorňujeme, že je potřeba některé záležitosti v aktualizaci řešit, i když jsou nad rámec zásad. Požadujeme, aby se minimalizoval dopad na životní prostředí a aby byl úsek procházející Kníničkami a Bystrcí kompletně zakrytý, tedy v tunelu či zastřešený," řekl Hladík. Zároveň nemá silnice vytvářet bariéru v městských částech.

V Bosonohách má kraj podle města mimo jiné zajistit vedení silnice v co největší vzdálenosti od bytové zástavby. Dále požadují brněnští radní jednoznačné vymezení obchvatu Maloměřic a Obřan a jeho napojení na velký městský okruh v úseku Rokytova. Díky tomu by se přemístila z těchto městských částí tranzitní doprava, která míří do dalších částí Brna z Bílovic nad Svitavou a obcí nad nimi.

Kraj usiluje o vydání aktualizace územního plánu do podzimu roku 2020.
0 comments
add comment

Related articles