Divadlo Archa uvede představení o virtuálních městech

Publisher
ČTK
30.09.2019 08:25
Czech Republic

Prague


Praha - Fenoménu virtuálních měst se věnuje nová inscenace Jana Mocka Virtual Ritual. Vychází z online videoher, kterým se každý den ve světě věnují miliony lidí. Prostor, ve kterém se potkávají, Mocek vnímá jako nové město, v němž platí jiná pravidla než v tom reálném. Diváky do tohoto paralelního světa zavedou tři performeři: urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet a fotografka Adéla Vosičková. Hra bude mít premiéru 2. a 3. října v pražském Divadle Archa. Vrcholí tím čtyřletý kulturní projekt Shared Cities: Creative Momentum.


"Zajímá mě hledat spojitosti mezi virtuálním a reálným. Často se setkávám s názorem, že videohry jsou jen zábava pro děti nebo že je to únik před realitou. Herní průmysl ale v posledních letech vyrostl takovým způsobem, že začal měnit způsob, jakým se bavíme, jak spolu komunikujeme a kde se setkáváme. Virtuální a reálné už nelze oddělovat. Jedno zasahuje do druhého a obojí je třeba brát vážně," uvedl Mocek.

Zabývá se v ní tím, co všechno může být předmětem hry, jaké normy a pravidla chování je možné překročit ve virtuálním prostoru a jaké v realitě nebo jakou roli hrají herní principy ve společnosti. Za pomoci použití živého videa, 3D animací a youtuberských formátů poukazuje performance Virtual Ritual na skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním prostorem, které na pozadí rychle rostoucího herního průmyslu nabývají na důležitosti.

"V performanci Virtual Ritual hraji sám sebe, představuji architekta, který provádí diváky virtuálním městem a komentuje jej z urbanistické perspektivy. Herní města jsou primárně naprogramována tak, aby umožnila maximální hráčský zážitek, dynamický pohyb a nabídla dostatečně pestré prostředí. Srovnání virtuálních a reálných měst nám přináší novou perspektivu, jak pohlížet na město, a v určitých ohledech nabízí kritickou reflexi i pro městské plánování," uvedl architekt Osamu Okamura, jeden z vystupujících performerů.

Shared Cities: Creative Momentum je čtyřletý kulturní projekt, který spojuje jedenáct partnerských organizací ze sedmi evropských měst. Je platformou na rozmezí architektury, umění, urbanismu a sdílené ekonomiky, která přispívá k proměně měst. Cílem projektu je ukázat městským obyvatelům, že jejich participace a spolupráce je zásadní pro vytvoření příjemného a hodnotného městského prostředí.
0 comments
add comment