Nová zakázka na přestavbu DK Poklad v Ostravě bude zřejmě na jaře

Publisher
ČTK
19.02.2018 19:35
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Nové výběrové řízení na dostavbu Domu kultury Poklad v ostravské městské části Poruba by mohlo být vyhlášeno v druhém čtvrtletí letošního roku. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak), který by chtěl, aby před podzimními komunálními volbami byla přinejmenším podepsána smlouva s novým dodavatelem.


Přestavba kulturního domu je od počátku problematická a trvá už několik let. Původní opravy v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které chtěl někdejší zhotovitel přestavby. Objekt nakonec musel být v roce 2014 zakonzervován a město hledalo nového dodavatele. Zakázku tehdy vyhrálo sdružení firem Stamont - Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering, které nabídlo cenu zhruba 180 milionů korun, projekt počítal s náklady okolo 240 milionů. Loni se ale přestavba opět zastavila, protože vedení města nebylo spokojeno s kvalitou některých prací, vadilo mu i zpoždění stavby či spory kolem ocenění víceprací. V červnu se proto rozhodlo město sdružení firem vypovědět smlouvu a snaží se s ním dohodnout na mimosoudním ukončení spolupráce.

Podle Rigra už má radnice k dispozici výsledky znaleckého posudku, který měl zhodnotit nejen kvalitu provedených prací, ale také třeba správnost provedených zkoušek, například na nosnost konstrukce, jěž zadával zhotovitel. "Posudek byl předán zhotoviteli. Momentálně čekáme na stanovisko zhotovitele, jsou tam závěry, ke kterým je třeba, aby se vyjádřil," uvedl Riger. Podle něj je vyjádření protistrany nutné pro další vyjednávání o definitivním vypořádání.

Město zároveň využilo přítomnost znalce k tomu, aby prověřil míru znehodnocení objektu. "Měl zjistit informace, které jsou důležité pro další úpravu projektu před tím, než se výběrové řízení bude vyhlašovat znovu," vysvětlil Riger.

Právě na upravený projekt, který by měl stanovit i předpokládanou cenu za dokončení přestavby, město nyní čeká. Dokumentace musí reagovat nejen na nové normy, ale snahou je zapracovat do projektu i některé dispoziční úpravy. Projekt by měl zohlednit právě i výsledky znaleckého posudku, například nutnost zpevnění některých částí betonové konstrukce a podobně.

"Musí se vyhlásit nová veřejná zakázka, vidím to ještě na jaře. Nerad bych ten horký brambor předával někomu jinému, protože bych to bral, že to není férové. Kdyby to byl duben či květen, budu rád," uzavřel Riger.
0 comments
add comment

Related articles