Psáry u Prahy dokončily základní školu pro 540 dětí

Publisher
ČTK
28.08.2019 20:20

Psáry (u Prahy) – Psáry u Prahy dokončily základní školu pro 540 dětí. Výstavba stála 410 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace od ministerstva školství na rozšiřování kapacit škol v okolí Prahy. Děti se do nové školní budovy přestěhují ze čtyř různých objektů, kde se učili v nevyhovujících podmínkách. Slavnostní otevření bude v úterý za účasti ministra školství Roberta Plagy (ANO), žáci však do nové školy poprvé zamíří už v pondělí, řekl dnes ČTK starosta Milan Vácha (za STAN).


Podle něj je nová škola takzvaným pasivním domem, který má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. "Měli bychom být první takhle velká pasivní škola v republice," uvedl.

Náklady se proti původním plánům zvýšily kvůli růstu cen ve stavebnictví. Hlavní dotace z ministerstva školství představovala téměř 240 milionů a k tomu obec mohla získat díky splnění pasivního standardu až 50 milionů ze Státního fondu životního prostředí. Zhruba 11 milionů korun přislíbil kraj a za další dotační prostředky byly vybaveny odborné učebny a laboratoř. Zbytek obec doplatila ze svých zdrojů a část peněz si půjčila.

Psáry mají kolem 4000 obyvatel, v roce 1991 to bylo 1300. Obec leží jihovýchodně od Prahy mezi Jesenicí a Jílovým na území, kde se v minulých letech masivně stavělo. Za překotnou bytovou výstavbou ale pokulhávala infrastruktura a občanská vybavenost.
0 comments
add comment

Related articles