Starosta Moravského Krumlova věří, že Praha zapůjčí epopej zpět

Publisher
ČTK
05.09.2019 07:30
Czech Republic

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov - Starostu Moravského Krumlova Tomáše Třetinu (TOP 09) těší doporučení výboru pro kulturu pražského magistrátu zapůjčit Muchovu epopej zpět na Moravu. ČTK dnes řekl, že trvalé umístění epopeje na zámku v Moravském Krumlově nikdy nepředpokládal.


"Veškerá naše jednání s Prahou vždy hovořila pouze o zápůjčce. Ctíme přání Alfonse Muchy, který své dílo věnoval Praze, a samozřejmě počítáme s tím, že jakmile bude mít Praha odpovídající prostory, epopej se tam přemístí a zůstane tam natrvalo," řekl Třetina.

Reagoval tak na výsledek dnešního jednání výboru pro kulturu pražského magistrátu, který doporučil těsnou většinou zastupitelům hlavního města schválit zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově.

Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města dalo odvézt do Prahy.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

"Hlavním faktorem je, že je to nejrychlejší řešení. Moravský Krumlov dlouhodobě deklaruje, že už příští léto by mohly být obrazy vystaveny. Pro mne hraje nejvýznamnější roli čas," řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Výbor doporučení odhlasoval poměrem šest ku pěti, kdy s doporučením nesouhlasili zástupci ODS a ANO, s nimiž hlasoval také Jan Wolf (KDU-ČSL).

Zámek v Moravském Krumlově má pro epopej připravené prostory, kde byla dříve vystavena. Pro její umístění potřebuje pouze vybavit prostor zabezpečením a regulací teploty. "Připravené jsou i peníze na zabezpečení technického zázemí za 30 milionů. Prostory bychom dokázali za půl roku pro epopej připravit," uvedl před časem Třetina.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v Praze v Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově.
0 comments
add comment

Related articles