Stát dá Moravskoslezskému kraji 1,7 miliardy na kulturní projekty

Source
Vlastimil Vyplel
Publisher
ČTK
26.04.2018 17:10
Czech Republic

Ostrava

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Stát významně přispěje na stavby tři kulturních projektů v Ostravě. Na krajskou vědeckou knihovnu (takzvanou Černou kostku), novou koncertní síň a přístavbu Domu umění (takzvaný Bílý stín) dá celkem 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z memoranda, které dnes v Třinci na Frýdecko-Místecku během druhého dne vládní návštěvy v Moravskoslezském kraji podepsali ministr kultury v demisi Ilja Šmíd, hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (všichni ANO).

Stavba vědecké knihovny bude stát 1,35 miliardy korun. Stát na ni přispěje 800 miliony, město Ostrava dá 150 milionů a kraj zaplatí 400 milionů korun. Předpokládané zahájení stavby je v roce 2020, dokončena by měla být o dva roky později.

"Chceme ji udělat skutečně tak, jak vyhrála architektonickou soutěž. To znamená, aby to byla skutečně skvostná stavba, aby to bylo s jezírkem a také samozřejmě potřebujeme vytvořit parkovací plochy kolem," řekl hejtman Vondrák.

Vědecká knihovna od vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících najatých prostorách Nové radnice. Původní projekt Černé kostky pochází z roku 2006. Kvůli vysokým nákladům se ale stavba nikdy neuskutečnila, kraj se později rozhodl od projektu upustit. Nyní kraj projekt nechal aktualizovat.

"Změna se týká vnitřku, technologického vybavení knihovny, protože účel knihoven se směrem od knižního fondu přesunul směrem k jakémusi komunitnímu centru, přístupu k elektronickým médiím a tak dál," řekl Vondrák.

V roce 2020 by se měla začít budovat i přístavba Domu umění, v němž sídlí Galerie výtvarného umění. Hotova by měla být rovněž v roce 2022. Na nákladech, které se předpokládají ve výši 600 milionů korun, by se měl stát podílet polovinou a město s krajem dají po čtvrtině.

Zahájení stavby nového koncertního sálu v přístavbě Domu kultury se očekává v roce 2022. Náklady by měly dosáhnout asi 1,45 miliardy korun. Stát by na stavbu měl přispět 600 miliony, kraj 300 miliony a město Ostrava 550 miliony korun.
0 comments
add comment