Dokumentace pro zápis lázní do UNESCO má 2000 stran

Vložil
ČTK
23.01.2019 19:15
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Ministerstvo kultury dnes předá centrále UNESCO nominační dokumentaci pro zápis 11 evropských lázeňských měst na seznam světového kulturního dědictví. Na její přípravě se pracovalo od roku 2016 a samotná dokumentace má celkem asi 2000 stran, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě Michal Urban, předseda mezinárodní pracovní skupiny, která připravovala vznik dokumentů. Z českých lázní aspirují na zápis Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.


Kromě českých měst usilují o zápis na prestižní seznam ještě Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen z Německa, belgické město Spa, francouzské Vichy, Montecatini Terme z Itálie, rakouské město Baden u Vídně a City of Bath v Anglii.

"Struktura nominační dokumentace je přesně dána operačními směrnicemi UNESCO, celkem má dokumentace devět kapitol," uvedl Urban. "Nejdůležitější z nich je kapitola třetí, která zdůvodňuje, proč by slavné lázně Evropy měly být zapsány na Seznam světového dědictví a v čem spočívá jejich mimořádná univerzální hodnota. Rozsahem nejdelší je kapitola druhá, která popisuje současný stav nominovaného statku a jeho historii," uvedl Urban.

Příprava nominační dokumentace začala v létě 2016 a v září 2017 byla hotova první verze. Pak se soubor doplňoval po celý loňský rok. "Na jeho přípravě se podílely desítky lidí ze všech jedenácti lázeňských měst a mnoha odborných institucí. Celkový seznam spoluautorů čítá bezmála sto jmen. Pokud jde o města západočeského lázeňského trojúhelníku, byl hlavním autorem textů Lubomír Zeman," doplnil Urban.

Dokumentace váží 5,8 kilogramu. Dokumentace je ve formátu A4. Asi 1400 stran je samotná nominační dokumentace, 300 stran tvoří mapy, společný management plán je pak rozepsán na dalších přibližně 150 stranách. K materiálu později přibudou lokální management plány o rozsahu asi 150 stran za každé město, tedy celkem dalších zhruba 1650 stran.
0 komentářů
přidat komentář

Související články