Možnost stavět veřejné toalety bez povolení vláda nepodpořila

Vložil
ČTK
18.05.2020 20:35
Praha

Praha - Navrhovanou možnost výstavby veřejných toalet, přebalovacích míst nebo sprch na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení vláda ve Sněmovně nepodpoří. K novele stavebního zákona poslance ČSSD Petra Dolínka dnes kabinet podle informací ČTK zaujal negativní stanovisko. Dolínek tvrdí, že územní a stavební řízení jsou zdlouhavá, přičemž je v zájmu společnosti, aby byl veřejných sociálních zařízení dostatek.


Vláda ve svém stanovisku upozornila na to, že územní a stavební řízení slouží i k tomu, aby stavba nenarušila urbanistickou, estetickou nebo historickou hodnotu místa. Novela by navíc výrazně oslabila postavení osob, které jsou ze zákona účastníky správního řízení a mohou v něm uplatňovat námitky.

Bez nutnosti rozhodnutí o umístění stavby, a tedy i bez stavebního povolení by se mohla podle novely stavět jednopodlažní sociální nebo hygienická zařízení o ploše do 50 metrů čtverečních s výškou do pěti metrů na veřejném prostranství nebo na pozemku veřejné zeleně a parku. Změna by se týkala i souvisejících technických zařízení.

Pod tzv. volný režim ohledně povolování nyní spadají za vymezených podmínek například skleníky, přístavby k rodinným nebo rekreačním domům, bazény, konstrukce zastávek a opěrné zdi a ploty. Bez povolení lze také stavět třeba budovy pro hospodaření v lesích, posedy, cirkusové stany a stožáry na vlajky a antény.

O Dolínkově předloze rozhodnou zákonodárci. Není ale jisté, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce tohoto volebního období.
0 komentářů
přidat komentář

Související články