Poškozenou školu v Jablonci nad Nisou zpevní ocelová konstrukce

Vložil
ČTK
23.01.2019 19:30
Jablonec nad Nisou


Liberec/Jablonec nad Nisou - Budovu Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou poškozenou v listopadu při rekonstrukci chce Liberecký kraj zpevnit ocelovou konstrukcí. Zabezpečení by měl udělat Metrostav, který má s podobnými projekty zkušenosti. Hotovo má být do konce března, aby bylo možné znovu zprůjezdnit Podhorskou ulici. Novinářům to dnes řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podhorská ulice, která je součástí silnice I/14, je kvůli nebezpečí zřícení budovy pro dopravu od 13. prosince uzavřená.


Práce na výstavbě centra odborného vzdělávání začaly už loni a škola je po celou dobu prázdná. Rekonstrukce odhalila v listopadu v budově školy vážné narušení statiky konstrukcí, kvůli kterému se zřítila část zdi v prvním a druhém patře budovy. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Proto se kraj, který je investorem, dohodl na uzavření silnice kolem školy. Podle odbornice na statiku Hany Gattermayerové byly příčinou havárie zřejmě špatně odvedené práce na úpravách v budově v 80. letech minulého století. Nezavinil ji dodavatel stavby, o slabinách budovy podle ní nemohl vědět, vše skrývaly omítky.

"Jedna z nosných stěn, která už v minulosti byla oslabována stavebními zásahy, ztratila svoji stabilitu," popsala příčiny havárie Gattermayerová. Šlo o řetězovou reakci, kdy se zřítila narušená stěna a stěna nad ní, zřítil se i strop, který pádem probořil klenby v suterénu. Náklady na sanaci a zpevnění poškozené školy se odhadují bez DPH na 97 milionů korun, demolice budovy a výstavba nové by přišly téměř na dvojnásobek. "Budova z roku 1872 je navíc památkou," dodal Půta. Přednost proto podle něj dostane zřejmě sanace a dokončení plánovaného vzdělávacího centra, byť to bude dražší, než se původně počítalo. Velkou část by měla uhradit dotace EU.

Než bude možné ve stavbě pokračovat, musí Metrostav budovu zpevnit. "Vzniknout by měla příhradová ocelová konstrukce, která zajistí zeď do Podhorské ulice a následně by mohlo dojít k odstranění té havárie, která je do dvora," doplnil vedoucí krajského oddělení investic Jakub Syrovátka. Od spodních podlaží by podle něj stavbaři postupně vzpěrami zajistili stabilitu budovy až k poškozenému místu, aby bylo možné pokračovat v rekonstrukci. Nevyloučil, že statik doporučí odstranit další omítky v budově, aby se zjistilo, zda neskrývá další podobná překvapení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články