Praha přispěje 52 miliony Kč na úpravy okolí Národního muzea

Vložil
ČTK
05.06.2018 16:00
Praha

Praha - Praha přispěje 52 miliony korun na úpravy okolí Národního muzea. Dnes o tom rozhodli radní. Úpravy se budou týkat hlavně prostranství mezi historickou budovou muzea a bývalým Federálním shromážděním. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) by změny měly být dokončeny do 28. října, kdy by se muzeum mělo poprvé po rekonstrukci otevřít návštěvníkům.

"Pevně věřím, že když muzeum bude na podzim otevřeno, tak prostředí bude kultivováno,"
uvedla Krnáčová. Úpravy podle ní bude koordinovat muzeum při rekonstrukci.

Vinohradská ulice by měla trvale zůstat průjezdná pouze ve směru od Wilsonovy ulice, což sníží provoz. Prostranství mezi starou a novou budovou muzea tak bude přívětivější pro chodce. Má zmizet i současný ostrůvek u přechodu magistrály, namísto něj bude celý prostor vydlážděn.

Kromě toho město plánuje i dlouhodobější investice, které bude provádět například dopravní podnik. Výhledově by měl podélně k Vinohradské ulici vybudovat část kolejí, na které se poté napojí chystaná tramvajová trať z Vinohrad k Hlavnímu nádraží.

Praha 1 také v minulosti připravovala úpravy Čelakovského sadů, plány však zatím odložila s ohledem na chystané zklidnění magistrály v okolí muzea. Praha je připravuje ve spolupráci s ateliérem dánského urbanisty Jana Gehla, zastupitelstvo však na posledním jednání úpravy neschválilo.

Historická budova muzea se od roku 2015 rekonstruuje. Všechny sbírky byly z objektu vyklizeny, zůstaly pouze vycpaniny slona a žirafy a kostra plejtváka, které by se musely rozebrat. Celkový rozpočet rekonstrukce je 2,34 miliardy korun. První část prostor by se měla poprvé otevřít 28. října v souvislosti s výstavou ke stoletému výročí republiky. Celá rekonstrukce má být hotová příští rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články