Praha vytipuje vhodnou budovu pro muzeum totality v rámci svého majetku

Vložil
ČTK
23.01.2019 19:35
Praha


Praha - Pražský magistrát vytipuje v rámci svého majetku budovu vhodnou pro zřízení plánovaného muzea totality. Město tak zatím nebude kvůli muzeu kupovat bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kde přesně muzeum bude, neřekl. Otevřeno by mohlo být k výročí Sametové revoluce v listopadu. Vznik muzea totality prosazují ve vládnoucí koalici zejména zástupci Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).


Některé objekty už má město podle Chabra vytipovány "Jsou to místa, která mají tematickou spojitost s nesvobodou. To znamená místa, kde například působilo ministerstvo vnitra a mělo tam vyslýchací prostory, nebo které odkazují svým majetkovým symbolem k nesvobodě," řekl Chabr. Konkrétně je jmenovat nechtěl.

V uplynulých týdnech se v médiích objevily informace, že by město koupilo bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici. K tomu se vedení Prahy v tuto chvíli nechystá. "Já nejsem přítelem toho, aby město plýtvalo finančními prostředky pro zřizování instituce. Má si to primárně najít u sebe, pokud se to nepodaří, pak teprve má začít hledat zbytný majetek od soukromých vlastníků," řekl.

Radní Hana Marvanová (za STAN) je důležité muzeum vybudovat kvůli tomu, aby si země připomínala svou minulost a nezapomínala na ni. "Teď jsme si připomínali 50. výročí upálení Jana Palacha, tento rok si budeme na podzim připomínat 30 let od Sametové revoluce. Chtěli bychom k tomuto výročí zřídit toto muzeum, podporovat, aby se neztrácelo z paměti, co totalita znamenala," řekla Marvanová. Připomněla, že například v Polsku jsou čtyři taková muzea a v Praze či České republice není žádné.

V rámci povolebních koaličních jednání prosazovala PS vznik muzea právě v bývalém Borůvkově sanatoriu, kde zemřeli Jan Palach a páter Josef Toufar. Spojené síly jej zase chtěly v podzemí bývalého Stalinova pomníku. Z druhé varianty rovněž sešlo, kdy vedení Prahy chce v podstavci vytvořit prostor pro dočasné výstavy a akce.
0 komentářů
přidat komentář