Stavbami Plzeňského kraje jsou kino v Plané a soubor bytů v Plzni

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
06.06.2018 08:35
Planá

Plzeň - Bývalé kino v Plané na Tachovsku, přestavěné na multifunkční kulturní zařízení KINONEKINO, a komplex bytových a řadových domů Na Dražkách v Plzni-Újezdě se staly Stavbami roku Plzeňského kraje 2017. V 15. ročníku soutěžilo 19 staveb v šesti kategoriích, o tři více než loni. ČTK to řekla mluvčí soutěže Hana Kulawiaková. Cenu sedmičlenné odborné poroty si odnesla nová smuteční síň v Plané, stavbou století lidé zvolili Zimní stadion v Plzni.

KINONEKINO v Plané získalo titul za velice zdařilou přestavbu, která vlila původnímu kinu z 50. let novou energii. "Porota ocenila netradiční a přitom kvalitní přestavbu a výjimečný přístup investora, města Planá, během realizace," uvedla Kulawiaková. Obytný komplex Na Dražkách respektuje původní urbanistické souvislosti části města, nabízí klidné zázemí obyvatelům a vkusnou soudobou architekturu. "Vážíme si soukromých investorů, kteří se podílejí na obnově i rozvoji důležitých funkcí města Plzně," řekl náměstek primátora Martin Baxa.

Čestné uznání poroty získaly bytový dům Světovar v Plzni, který působí bezchybně nejen zvenku, ale i řešením vnitřních dispozic bytů a společných prostor, a dále kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích na Šumavě. Kaple porotce oslovila pokorou a poctivostí. Z internetového hlasování si odnesla také Cenu veřejnosti. "Těší nás, že i lidé ocenili počin soukromého investora a jeho duchovní aspekt," řekl předseda představenstva Okresní hospodářské komory Plzeňsko Ota Rubner. Z více než 2000 hlasů jich téměř 500 patřilo šumavské kapli, vystavené na místě zaniklé kaple z počátku 18. století a inspirované jejími dochovanými snímky, řekl Wolfgang Kreiner z firmy KREINER, partnera soutěže.

Cenu hejtmana získala zdařilá rekonstrukce secesního domu v Nečtinech na Plzeňsku z roku 1912, která citlivě zachovala původní stavební a architektonické prvky. Primátor Plzně Martin Zrzavecký ocenil nenásilnou rekonstrukci domu se šenkem a restaurací Lékárna. "Krásně opravený dům na náměstí Republiky je nedílnou součástí historie města a kulturní památkou. Je i připomenutím minulosti, v 18. a 19. století tam sídlila nejznámější lékárna," uvedl. Sklad instalačního materiálu plzeňské firmy ELFETEX si odnesl Cenu okresní hospodářské komory za elegantní kompozici, která sebevědomě spojuje showroom s prodejem a zázemím firmy. Svaz podnikatelů ve stavebnictví ocenil halu na výrobu elektrorozvaděčů EUROSOFT - Control v Plzni za její harmonické spojení výrobních a kancelářských částí i kultivovaný architektonický výraz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články