V Krnově začala oprava věže rozhledny Cvilín, potrvá rok

Vložil
ČTK
28.07.2020 22:25
Krnov

Krnov (Bruntálsko) – V Krnově na Bruntásku včera začala oprava věže rozhledny Cvilín. Od března loňského roku je památkově chráněná stavba z počátku 20. století vinou havarijního stavu uzavřená. Práce potrvají rok a vyžádají si náklady okolo deseti milionů korun. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.


"Staveniště jsme již firmě předali, po zařízení staveniště a nezbytných přípravných pracích přijde na řadu jako první zpevnění základů. Podloží rozhledny je totiž nestabilní a její statika narušená," řekl Jan Šrubař z odboru veřejných zakázek.

Kromě základů jsou dalšími problematickými místy venkovní přístupový ochoz včetně schodiště, betonové římsy, balkon, ztužovací ocelové pásy, střecha, vnitřní schodiště a zejména vyhlídková terasa, jejíž zděné zábradlí s cimbuřím není stabilní. "Cílem obnovy je v maximální míře respektovat stávající vzhled, zpevnit poškozené prvky, vyměnit ty nefunkční, doplnit chybějící části a provést závěrečnou konzervaci a ochranu," dodal Šrubař.

Oprava dominanty Krnova podle něj přinese zvýšenou intenzitu dopravy nejen na komunikaci vedoucí na Cvilín, ale také na příjezdové cestě k rozhledně ve směru od poutního kostela. U vyhlídkové věže bude navíc zřízena odstavná plocha pro parkování osobních vozidel pro potřebu stavby.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za vydatné finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna. Původně byla její horní část zakončena věžičkou s vřetenovým schodištěm, která umožňovala rozhled do okolí z místa o pět metrů vyššího než je současná pochozí vyhlídková plocha. Tato excentricky umístěná věžička výrazně narušovala statiku rozhledny, a proto se musela snížit na současnou úroveň.
0 komentářů
přidat komentář