V Zastávce se zřítila zeď kaple, lidé tam chodili na mše

Zdroj
Lenka Horáková
Vložil
ČTK
06.06.2018 08:30
Zastávka u Brna - V Zastávce u Brna se v úterý částečně zřítila stěna kaple svatého Jana Křtitele. Objekt museli zajistit hasiči, řekl dnes ČTK jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Podle starosty Petr Pospíšila fungovala kaple jako jediný kostel v obci a lidé tam chodili na mši. Nyní bude zavřená. Farář Jan Klíma ČTK řekl, že lidé budou muset dojíždět na mši do Rosic, oprava objektu se bude řešit po posouzení statikem. Nikdo se nezranil.


Podle Klímy byl původně v místě objekt, který fungoval jako šatna horníků. "V roce 1911 se to přestavělo na kapli, ale není tam ani splachovací záchod. Chtěli jsme udělat kanalizaci, a proto tam pracovala firma. Oddělávala základ okolo stěny. Jak zapršelo, dostala se tam asi voda a spadl kus stěny osm na osm metrů," uvedl Klíma.

Nyní je kaple nepřístupná. Stěnu sice zajistili hasiči, ale teprve statik posoudí, jak je poškození velké a co bude potřeba opravit. "Statik musí říct, jestli je potřeba udělat nové základy, jestli se rozjela klenba a podobně. Co se týče financí na opravu, musíme se domluvit s obcí i s firmou, která prováděla výkop," dodal Klíma.

Do kaple se vešlo 50 lidí. "Využívali toho, že se mše konaly v sobotu večer. Jezdili i lidé z blízkého okolí, kteří třeba kvůli práci jinde nestíhali nedělní mše. Místo bylo dostupné, poblíž je vlak i autobus. Teď budou muset lidé jezdit do Rosic, než se to vyřeší," uvedl Klíma.

Situace zkomplikovala i plánovanou červnovou pouť zasvěcenou Janu Křtiteli. "V kapli to nebudeme moct slavit. Ale starosta řekl, že se venku postaví pódium," dodal farář.
0 komentářů
přidat komentář