Josip Plečnik a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně - přednáškový večer

Zdroj
UMPRUM
Vložil
Tisková zpráva
09.05.2017 20:50
Josip Plečnik

UMPRUM ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze a Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze Vás zvou naSLAVNOSTNÍ VEČER VĚNOVANÝ JOSIPU PLEČNIKOVI U PŘÍLEŽITOSTI 145 LET OD JEHO NAROZENÍ A 60 LET OD JEHO ÚMRTÍ

čtvrtek 11. května 2017 od 19:30 hodin


Římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 - Vinohrady


Program večera


• uvítání a úvodní slovo - farář Dr. Jan Houkal, rektor UMPRUM prof. Jindřich Smetana a velvyslanec Slovinské republiky v ČR, J. E. Leon Marc.


• přednáška - Význam a historické souvislosti projektu kostela Nejsvětějšího srdce Páně - prof. Jindřich Vybíral (UMPRUM)


• pohled na liturgii a další funkce kostela z hlediska současného uživatele - Dr. Jan Houkal, farář, Římskokatolická farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně


• přednáška - Liturgické předměty navržené Josipem Plečnikem - Dr. Damjan Prelovšek


Plečnikův rok - 145 let od jeho narození a 60 let od jeho úmrtí. Toto významné jubileum si připomíná i Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Josip Plečnik, vynikající slovinský architekt, který působil také v České republice, hrál v minulosti na této škole významnou roli.
UMPRUM pro toto významné výročí připravila 11. května 2017 ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze slavnostní večer spojený s pásmem přednášek a prohlídkou kostela. 
„Josip Plečnik nejen, že se zapsal v dějinách české architektury jako významný architekt úprav Pražského hradu, ale také jako pedagog na naší škole. Od roku 1910 do 1921 zde působil jako profesor architektury a významně ovlivnil soudobou generaci mladých architektů“ vysvětlil rektor prof. Jindřich Smetana, proč UMPRUM iniciovala tento slavnostní večer.
Návštěvníci se mohou těšit na přednášku o významu a historických souvislostech projektu kostela Nejsvětějšího Srdce Páně  prof. Jindřicha Vybírala z UMPRUM. S e současným provozem a dalšími funkcemi kostela je seznámí farář Dr. Jan Houkal. Liturgickým předmětům navrženým Josipem Plečnikem  bude věnována přednáška předního slovinského teoretika umění Dr. Dajmjana Prelovšeka. Prezentace budou doprovázeny projekcí. 
V rámci programu bude návštěvníkům umožněna prohlídka krypty kostela.
Akce je volně přístupná veřejnosti.
Akce je pořádána ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze.Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články