kruh jaro 2018 : Marc Angélil + Raphael Zuber

Jiná perspektiva

Zdroj
o.s. Kruh
Vložil
Tisková zpráva
01.03.2018 09:00
Praha

Marc Angélil
Raphael Zuber

Ve čtvrtek 1. března 2018 v 19:30 hodin se pražském CAMP (Centrum architektury a městského plánování) Vyšehradská 51 uskuteční první díl letošní přednáškového cyklu Jiná perspektiva. Letošní ročník přednášek z cyklu Jiná perspektiva zahájí švýcarští architekti! Do Prahy jsme pozvali pedagoga na prestižní univerzitě ETH v Curychu Marca Angélila a absolventa této školy Raphaela Zubera. Jak ovlivňuje vyhlídka klimatických změn architekturu? A jak nás ovlivňuje prostor, ve kterém žijeme? Nejen o tom bude letošní první přednáška.

Marc Angélil: Navrhování a zdroje

Ve své přednášce představí Marc Angélil experimenty, které zkoumají využití energie a materiálních zdrojů při tvorbě architektury. Zvláštní pozornost bude věnovat konceptu „bezemisní architektury“ s uvedením konkrétních příkladů. Pojem „udržitelnosti“ se snaží přeformulovat s ohledem na dvě související otázky: Čím může architektura přispět k řešení dopadů klimatických změn? A jak vidina změny klimatu ovlivňuje architekturu? Během přednášky se otevřou otázky z architektonické, technické i politické sféry.
Marc Angélil je profesorem na katedře architektury ETH v Curychu. Ve svém výzkumu se zaměřuje na společenský a prostorový rozvoj rozlehlých metropolitních oblastí po celém světě. Je autorem několika knih. Architekturu vystudoval na ETH v Curychu, kde také obhájil doktorát. Vyučoval na Graduate School of Design na Harvard University a na University of Southern California v Los Angeles. Architektuře se věnuje se svými společníky Sarah Grahamovou a Manuelem Schollem v ateliéru agps architecture, který má pobočky v Los Angeles a v Curychu. Jejich projekty zahrnují například terminál letiště v Curychu, rozšíření sídla Mezinárodního svazu ochrany přírody v Ženevě, Dětské muzeum v Los Angeles, projekt infrastruktury pro lanovku v Portlandu v Oregonu, Zurich International School (ZIS) nebo urbanistické modernizační projekty v Addis Abebě v Etiopii.

Raphael Zuber: 101

„Kvality prostoru nelze přesně změřit, ale je zde nějaký důvod, proč se nám věci líbí nebo nelíbí. To, co zažíváme svými smysly, ověřujeme rozumem. To, čemu intuitivně věříme, objasňujeme abstrakcí. Náš úsudek je vždy založený na osobním přesvědčení, ale jistě existují i archetypální prostorové podmínky, které se téměř nepostřehnutelně dotýkají našich základních instinktů a ovlivňují naše každodenní životy,“ říká k tématu přednášky Raphael Zuber.
Raphael Zuber absolvoval architekturu na ETH v Curychu v roce 2001 a ještě témže roce založil vlastní kancelář. Jeho první stavbou byla škola a školka v Gronu. V roce 2016 dokončil svou druhou stavbu, bytový dům v Domat/Ems. Mezi jeho další významné projekty patří Etnografické muzeum v Neuchâtelu, univerzitní kampus SUPSI v Mendrisiu a víkendový dům na Isle of Harris ve Skotsku. Raphael Zuber vyučoval na několika architektonických školách a momentálně hostuje na ETH v Curychu.

Přednáška bude v angličtině.
Vstup: 80 /100 Kč

Pořádá: KRUH z. s.
Pod záštitou: České komory architektů
Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, ProHelvetia
Hlavní partner: FORBO FLOORING, Laufen, mmcité1 a. s.
Design partner: MODERNISTA s. r. o.
Partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SOMFY spol. s r.o., Wiesner-Hager
Hlavní mediální partner: EARCH.
Mediální partneři: Aktualne.cz, Architect+, ArtMap, archiweb.cz, ERA21, informuji.cz, INTRO, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, Regina DAB Praha, STAVBA, stavbaweb.cz

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články