Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí

Vložil
ČTK
18.05.2018 08:55
Jihlava


Jihlava - Jihlava chce do podzimu vybrat architekta, který zpracuje dokumentaci pro úpravy historického Masarykova náměstí. Radnice očekává, že odborníci navrhnou lepší řešení v oblasti dopravy, mobiliáře i zeleně. Zadávací podmínky architektonické soutěže dnes schválili radní města. Novinářům to řekl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).


"Máme ambice, abychom na podzim vyhodnotili pořadí a potom podle pořadí bude jednáno s jednotlivými uchazeči o možné další spolupráci,"
uvedl Popelka. Podotkl, že jihlavské náměstí je třetí největší v Česku. "Nechceme vyřešit jen nějaký malý kousek, ale skutečně komplexně, aby to bylo náměstí a centrum města na dalších sto let," uvedl.

Náklady spojené s architektonickou soutěží a zhotovením projektové dokumentace budou do deseti milionů korun. Zadávací podmínky jsou podle náměstka Vratislava Výborného (ČSSD) široké. "Je tam určitá volnost otevřít to co nejvíce nápadům," řekl. Jako příklad uvedl kritizovanou budovu obchodního centra Prior. "Když architekt vymyslí něco s Priorem a projedná si to s vlastníkem, tak je to dobré. A když se nějaký architekt Prioru úplně vyhne, tak ho taky nevyloučíme," uvedl.

Dalším sporným bodem podle Výborného mohou být i lípy kolem morového sloupu v horní části náměstí. "Část lidí si to bez nich nedokáže představit, zrovna tak je jiná skupina, která říká, (že) ty (lípy) tady historicky nebyly," podotkl. Návrhy mohou obsahovat třeba i předláždění části plochy či vybudování veřejných toalet. Úpravy by se pak zřejmě uskutečňovaly po etapách. Další kroky už ale budou v rukách politiků, kteří vzejdou z podzimních komunálních voleb.
0 komentářů
přidat komentář

Související články