Santiago Calatrava : Art and Architecture - výstava v GHMP

Zdroj
Dům U Kamenného zvonu
Vložil
Tisková zpráva
05.06.2018 00:05
Praha

Staré Město

Santiago Calatrava

Ve švýcarském Curychu působící mezinárodně respektovaný architekt, sochař a malíř Santiago Calatrava se v Praze představí jak svou volnou tvorbou, tak také prostřednictvím architektonických modelů, které nám přiblíží jeho nejvýznamnější realizace roztroušené po celém světě. Jedním z jeho enigmatických děl je v roce 2016 dokončený terminál World Trade Center v New Yorku ve tvaru vzpínajících se křídel. Jeho první stavbou na území USA bylo rozšíření Muzea umění v Milwaukee od Saarinena, kde použil obdobný princip s tím, že křídla jsou pohyblivým elementem. Vytvořil však také celou řadu vynikajících mostních staveb (v 80. a 90. letech 20. století víc než 50), mezi jinými na Canale Grande v Benátkách nebo Strunový most v Jeruzalémě. Mezi jeho nejrozsáhlejší realizace patří Město umění a vědy ve Valencii 1991–2005, odkud pochází.
Ve své architektonické práci vychází z každodenně provozovaného kresebného studia lidského těla, z morfologie inženýrských konstrukcí a v neposlední řadě z geometricky formulovaného sochařského díla. Je držitelem Peretovy ceny za architekturu (1987), zlaté medaile American Institute of Architects (2005) a Evropské ceny za architekturu 2015. Vystavoval v minulosti v MoMA i v Metropolitním Muzeu v New Yorku.

Výstava: Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské nám. 13, Praha 1
Termín: 7. 6.  - 16. 9. 2018
Kurátorka: Cristina Carrillo de Albornoz
   
Doprovodná akce: Diskuze s architektem Santiagem Calatravou a kurátorkou výstavy Cristinou Carrillo de Albornoz v CAMP – Centrum architektury a městského plánování. Diskuse bude tlumočená do češtiny.
Termín: 5. 6. 2018, 19:00 hod.
Místo: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2
Diskutující: Santiago Calatrava – architekt, vystavující umělec
Cristina Carrillo de Albornoz – kurátorka výstavy

Moderuje: Nikita Poljakov – Hospodářské noviny
Diskuse bude tlumočná do češtiny

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články