Centrum Architektury a Městského Plánování

Centrum Architektury a Městského Plánování
Spolupráce:Martina Požárová, Vilém Kocáb
Adresa: Vyšehradská 51, Nové Město, Praha, Česká republika
Investor:Magistrát hlavního města Prahy
Projekt:2015
Realizace:2017


Realizátor záměru: Odbor služeb MHMP, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Vizuální identita: Ex Lovers & Martin Groch
AV řešení: st.dio (Josef Kortan, Jakub Roček)
Projekt - stavební část: CONTRACTIS
Osvětlení: Ateliér světelné techniky (Ladislav Tikovský)
Akustika: AVT Group
V areálu Emauzy na Novém Městě, v podnoží třech Pragerových kvádrů vzniklo důležité místo pro Prahu — Centrum architektury a městského plánování (CAMP).

Výstavní sál, tzv. Baucentrum, byl již v Pragerově původním konceptu Sdružení projektových ateliérů. Prostor však do teď svému účelu, kromě pár výstav z počátku 90. let, nesloužil. Prostor byl pro svou staronovou funkci v zásadě dobře připravený a snahou architektů bylo očistit ho od vestaveb, velkoryse ho zpřístupnit a technicky ho vybavit. Cílem bylo vytvořit neutrální prostředí pro jakýkoli kvalitní obsah. Vedle základní funkce infocentra nabízí CAMP výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí. Panoramatická projekční stěna o rozměrech 24 × 4 metry s rozlišením 8K skýtá unikátní možnosti, jak pracovat s obsahem a dovoluje například simulaci městského prostoru v měřítku 1 : 1. Sál obklopuje knihkupectví, studovna, kavárna, amfiteátr a venkovní terasa.

Projekt si od začátku kladl ambici vytvořit flexibilní prostor sloužící jako plnohodnotný výstavní sál, který je ale možné ze dne na den proměnit třeba na kongresové centrum. Nároky na multifunkčnost sálu se odráží v řešení akustiky, systému osvětlení umožňující pružně měnit atmosféru a dostatku podlahových krabic se silovými i slaboproudými rozvody pro řešení náročných audiovizuálních instalací. Nosné výstavy trvající i několik měsíců jsou vždy navrhovány s ohledem na snadnou manipulaci i demontáž a maximálně využívají potenciál technologií i prostoru.

Vizuální identita CAMPu má utilitární charakter. Jejím základem je grid odvozený od rozměru kabřincového obkladu, autentického prvku původní Pragerovy architektury a zároveň nejsložitějšího místa pro instalaci. Tomu je uzpůsoben nábytek a další aplikace. Uzlové body gridu jsou zhmotněny atypickými nerezovými šrouby a maticemi tvořícími lesklé cylindrické čepy. Ty slouží jako kotevní systém pro panely s obsahem i jako prostorová navigace.

Hlavním posláním CAMPu je rozvinout veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy a sloužit jako dostupný zdroj relevantních informací o její přítomnosti a budoucnosti. Za dramaturgii postavenou na objektivním dialogu a vyvážené prezentaci všech témat je odpovědný Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Kromě lokálních témat a přednášek o nich navštěvují CAMP i zahraniční architektonické ateliéry a jejich osobnosti. Přednášku už zde měl například Thomas Krarup z COBE Architects nebo Santiago Calatrava.
NOT BAD
0 komentářů
přidat komentář