Volba barvy dřeva se hodí do krajiny, velmi se mi líbí otevřené prostory a galerie. Škoda jen že tu není půdorys. Určitě by se hodil ke zlepšení celkového dojmu a umístění kuchyně a toalety.
Hmota domu vznikla na základe docela presného zadania investora. a je obalom programu vloženého do schránky. Tvar vznikal modelovaním fyzických a počítačových modelov a bol zafixovaný do tejto podoby po pár týždnovom procese. Podobnost výsledku je čiste náhodná a proces, ktorým sa vyššie uvedený autor dopracoval k svojmu tvaru je úplne odlišný. Fasáda bola v tomto prípade inšpirovaná japonskou architekturou, kde sa používajú otvoreným plamenom opalované dosky ako obklad. Pri konštrukcii objektu boli zvažované rozné systémy. Klasický sloupkový systém bol najvýhodnejší (aj cenovo). Uloženie na betonových pilotoch bolo nevyhnutné z dvovodu podmáčaného podlažia pozemku.
No jo, jistá podobnost tam je Dík za odkaz. Návrh z druhé půlky zeměkoule vidím poprvé a věřím tomu, že obdobných konceptů domů s otočenými pulty a domů na pilotech může být po světě i více... Náš Zilvar má celkem dlouhý příběh a mnoho variant několik let zpátky. Vybraná varianta, jak už kolega Hričovec vzpomíná, vyšla z velmi přesného a zároveň specifického zadání. Celý proces vzniku v kontextu historie místa vydá na příběh. O tom ale až po dokončení stavby Hmota je, mimo jiné, inspirací a fascinací prehistorickými členovci. Zároveň reaguje svým natočením na 150-letý dub - zvedá se do koruny tohoto nádherného stromu....
Skvělé, gratuluji. ...panu Pavlasovi gratuluji také, k jeho rozhledu, ale otázka "kdo je první" může zajímat leda čtenáře Blesku.
pro T. Pavlase
| 27.07.13 10:50
Kdo byl první? Šikmou střechu vynalezli před pár desítkami tisíc let. Bydlení v patře je tu několik tisíciletí. Čtvercová okna? Pomalu klasika. Jestli chcete něco, co tu ještě nebylo, otočte si monitor o 180 stupňů a kochejte se...
Mimochodem, v Chile s tamními srážkovými úhrny konvergujícími k nule si lze hrát se studiemi obsahujícími 1/4 ploché střechy, u nás samozřejmě nikoliv.
Dík za trefné komentáře Nyní doděláváme interiér, finišujeme. I nadále experimentujeme i v rámci interiéru a proto se můžou přínivci těšit na finální fotky, které zveřejníme na přelomu září/říjen v letošním roce. GK
Zdravím pekne, mňa by zaujímalo ako je riešené prestrešenie, nakoľko vidím z fotiek použitie jutafolu poistnej fólie, z ďalších fotiek sa však strecha napokon javí ako prevetrávaná fasáda, ako je to vlastne riešené?
Podařené dílo, vnitřní prostor je moc příjemný. Můj odkaz nebyl myšlený jako kritika, ale spíš jako zajímavost. Špatně jsem zvolil předmět. Náhoda dvou podobných, zajímavých konceptů je při množství architektů a celosvětově sejné inspiraci veliká. Hranice mezi originálem a kopií může být někdy velmi tenká a potom záleží pouze na svědomí autorů (nemyslím tuto stavbu, ale obecně). Gratulace.
Máme pár zájemců, kteří by chtěli stavbu vidět.....Mohu se zeptat, má někdo z kolegů ještě zájem? Možná nám to vyjde a přesvědčíme majitele na "dnu otevřených dveří" v příštím roce.
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Mimochodem, v Chile s tamními srážkovými úhrny konvergujícími k nule si lze hrát se studiemi obsahujícími 1/4 ploché střechy, u nás samozřejmě nikoliv.
ano střecha je řešena obdobně jako fasáda. Pod palubkami a provětrávaným roštem je ale namísto Jutadachu klasický střešní SBS asfaltový pás.