Rodinný dům Královo Pole 06

Rodinný dům Královo Pole 06
Adresa: Jungmannova 44, Královo Pole, Brno, Česká republika
Investor:soukromá osoba
Projekt:2013-14
Realizace:2015-16
Užitná plocha:295 m2
Zastavěná plocha:188 m2
Plocha pozemku:372 m2
Obestavěný prostor:1342 m3


Spolupráce: Petra Hudečková (interiér), Jakub Finger, Mirka Svorová / ateliér PARTERO (zahrada); Tomáš Zelinka (stavebně-technické řešení); Pavel Hladík, Zdeněk Koudela / Hladík a Chalivopulos s. r. o. (statika); Jitka Špondrová (požárně-bezpečnostní řešení); Dušan Variš (zdravotní technika, vytápění); Karel Rychlý / ATELA (elektroinstalace); Milan Hrazdíra (rozpočet)
Nenápadný půvab městského bydlení v režii milovníka filmového umění.

Rodinný dům je situován v typické královopolské řadové zástavbě, v místě s výbornou dostupností a veškerou potřebnou vybaveností. Původní dvoupodlažní dům tradičních forem neumožnil bez razantních úprav vyhovět náročným požadavkům klienta, musel proto ustoupit novostavbě, jež představuje dokonalý diagram pro život a práci konkrétní rodiny. Hlavní kvalita domu je skryta v napětí mezi jednoduchostí uzavřeného objektu a prostorovým aranžmá interiéru a navazujících venkovních prostor.

Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený, s plochou střechou. Vstup je mírně snížen na úroveň ulice a po několika schodech stoupá do hlavního obytného podlaží, které plynule přechází do zahrady ve vnitrobloku. Ze vstupní chodby je samostatně přístupná kancelář paní domu a nezbytné sociální a technické zázemí. Společenskou část domu, do které je zaústěno schodiště vedoucí do patra, představuje spojitý prostor tvořený obývacím pokojem a jídelnou s pohledově odděleným kuchyňským koutem, doplněný „venkovním pokojem“ orientovaným do zahrady. Klidová zóna v patře sestává ze tří ložnic se zázemím (šatny, dvě koupelny, samostatné WC) a dále z pánské pracovny a knihovny. Garáž pro jeden automobil je součástí vstupního podlaží.

Tvarově střídmý objekt kombinuje tmavě šedou omítku v 1. NP s bílou v patře, do kterého se zařezává souvislý horizontální pás oken. Pomyslnou třešničkou na dortu je v Česku ne zcela běžný vlajkový stožár na uliční fasádě domu.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od knesl kynčl architekti