Zahradní úpravy:Magdaléna Myšková Kaščáková
Project:2010 - 2011
Completion:2011 - 2012
Area:196 m2
Built Up Area:250 m2


back to article
8 comments
tepelné ztráty?
yancad
| 16.01.14 09:14
Vypadá opravdu moc hezky, jen by mě zajímalo, jak je to s energetickou náročností, protože to je spousta výklenků. Obávám se, že tam budou dost velké ztráty...
Zas tak hezky nevypadá
Dalibor Černý
| 16.01.14 02:50
Je to zbytečně rozlehlé, má to příliš vekou plochu obvodových zdí a oken v poměru k obytné ploše. "Atria" jsou příliš malá než aby měla nějaké využití. Kde mají záruku, že budou poslední dům?

Jako nejhorší vidím orientaci ke světovým stranám. Velká okna jsou na východ a západ, takže se v létě značně přehřívají. Nejhorší je na tom ložnice, která s oknem na východ a severovýchod je vytápěná sluncem jen v létě. V ložnici mají zbytečně dvojitou plochu oken, která musí zatemňovat. Zato kuchyň je úplně tmavá. v domech, kde je tolik skla, bývá právě kuchyň nejvíce prosvětlená.

Já to vidím jako naprosto neúčelné plýtvání. Koupelny nemají dost světla, Žádná krytá venkovní terasa. A až vedle někdo přistaví dům, tak budou úplně nahraní bez jakéhokoliv soukromí.
Krásný dům
marketa
| 16.01.14 03:57
Jako vždy - je to opravdu moc krásný dům.
...
ondrejcisler
| 16.01.14 05:19
vypadá to moc pěkně, musí to mít zvláštní atmosféru uvnitř. Gratulace!
Vchod
Tomáš Gábor
| 19.01.14 02:04
Mě by spíše zajímal ten otvor nad brankou u vstupu na pozemek. to je tam opravdu otvor nekrytý sklem? takže tam prší a sneží, přímo za branku? osvetleni chapu,ale nese to sebou určité "nevýhody" v podobě sněhu,...
Pozdrav z Ořecha
cert
| 20.01.14 06:54
Pár poznámek z místa stavby - denně chodím okolo venčit psa. Nejprve reakce na diskusi.

Ano mají záruku, že zůstanou posledním domem v řadě - obec už okolo nich nechala vysadit "zelený prstenec obce".

Se sluncem nebude žádný problém, na jih nemají žádné okno (ale ani to by nebyl problém, stačí pak pergola a markýza) a na ostatních oknech "screenigové" rolety.

Otvor nad brankou opravdu není zasklený, třeba budou chodit po té zastřešené straně chodníku. Zatím sníh nebyl, tak uvidíme.

Dojmy ze stavby. V posledních letech se zde postavilo přes stovku nových rodinných domů. Vše jednotlivé soukromé stavby, každá jiná, tak mám srovnání. Takto precizně, důkladně a ohleduplně jsem zatím žádnou firmu stavět neviděl. Název jsem zapomněl, ale kdybych ještě někdy stavěl, tak si ji vyhledám.

Z dispozice domu jsem byl zpočátku dost překvapen, ale s postupující stavbou se vše vyjasnilo. Je to nejlépe vymyšlené bydlení, jaké jsem zatím viděl. Atria jim vkládají zahradu přímo do bytu a současně zvukově oddělují jednotlivé obytné úseky. Předpokládám samozřejmě, že použili moderní kvalitní tepelnou izolaci jak u skel tak u zdiva.

Jedinou chybu vidím ve špatném osvětlení kuchyňské linky denním světlem. Boční světlo z atria nebude stačit. A přitom na dvou jiných místech použili přisvětlení stropním světlíkem! Divné, a přitom jsou dva ze 3 autorů ženy. Automaticky jsem předpokládal, že takovou hloupost může udělat jenom muž .

A pak už jen dvě problematické věci.

Až obyvatelé zažijí pár letních deštíků, při kterých budou muset zavírat okna do vonící zahrady, tak si nechají přidělat nějaké prosklené stříšky.

A konečně ona cihelná "síť" před okny do sousední parcely: opět velmi nepraktické. V touze po originálním způsobu zastínění uvrhli architekti na obyvatele řadu trvalých nepříjemností. Představil si autor nápadu, jak se bude vymetat každá z dírek jednotlivě od prachu, listí, peří, ptačího trusu, pavučin, hmyzu atd.? A jak to bude vypadat po každém západním slejváku (kterých je tu většina)? Všechno nastříkáno na skle. Ale i toto se dá vyřešit.

Celkově tedy má poklona! Za prvé obyvatelům, že se neohlíželi na převažující vkus. A za druhé autorům, za celkovou koncepci a několik výborných nápadů.
tady bych chtel bydlet
pavlik.t
| 13.02.14 07:25
Zdravim,moc se mi dum libi a to hlavne propojením domu se zahradou .Proste parada.
Architektonické dílo a jeho obyvatelnost
Dr.Lusciniol
| 14.02.14 02:36

V mém prostopášném mládí jsem také miloval tlusté černé přímé čáry, pravoúhly vymezujíci prostory na papíře, v třetím rozměru tvořící úhledné krabice, "korunované" pak plochou střechou, bez jakýchkoliv převisů, jež ačkoliv užitné by naprosto porušily "čistotu" architektonické myšlenky.

Od té doby jsem pochytil lecos, obzvláště o obyvatelnosti "architektonických děl". Dnes, když hodlajíce splnit očekávání zákazníků, zabydlet se v místě co nejblíže vyhovující jejich potřebám a touhám, se snažím střechou chránit místo před rozmary počasí, včetně venkovních obytných prostorů a přístupů. V půdorysu se snažím vyhnout dálkovým chodbám a průchodům skrze obytné prostory. Jednoduše, učinit obydlí i zahradu co možná nejvíce obyvatelnýma. Vězeňským dvorkům, či "pouštním krajinkám", v malých mezerách, se vyhýbám. Z ulice dávám přednost výrazu lidského příbytku, před výstavou vozového parku, či velkoplošných garážových vrat.

Po stavební stránce (jeli architektura umění stavět) není nutno býti starý zedník cítit, že zde ten "sichtmauerwerk" je jen naprostá šaráda. Snad každý zná to o "zednické třísce" (padající ke dnu). Zde "zdivo" doslova levituje. Ze stavebního hlediska si myslím, že tohle je zbytečně předražené řešení.

Ale, bylo li přáním zákazníka toliko bydlet v "architektonickém díle" nezbývá nic více, než poblahopřát k vynikajícímu výsledku.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Markéta Cajthamlová, Lenka Brožová, Jan Krejčí