Seattle Public Library

Seattle Public Library


“V současnosti, kdy elektronická revoluce zdánlivě rozpouští vše, co je pevné - zbavuje se vší potřeby koncentrace a ztělesnění - se nejzazší představa knihovny jeví jako zcela absurdní“


Předtím než se rozepíši o “ztroskotané raketě v downtown Seattlu”, je nutné se zmínit o lidech v pozadí, o jejichž úsilí se většinou nikde nedočtete. Za projektem SPL stála od samého počátku Deborah L. Jacobs, která sehnala peníze, vybrala architekta a tvrdohlavě se bila za svou ideu. Centrální knihovna má to štěstí (nebo smůlu), že je od slavného architekta a všude se o ní píše, ale projekt SPL představuje i několik nových místních poboček od kvalitních lokálních architektů, jejichž knihovny se do evropských časopisů nikdy nedostanou.
Vizonář Rem Koolhaas se vždycky protivil jakýmkoliv konvencím (formálním i programovým). V případě SPL bylo jeho úkolem zatraktivnit knihovnu úplně novému druhu návštěvníků. Řešení našel v odpovědi: „Knihovna se z prostoru ke čtení proměňuje na společenské centrum s mnohanásobnými kompetencemi.” Dvanáctipodlažní stavba se skládá z pěti hlavních platforem, které různě předskakují a odskakují a vytvářejí tak nepravidelný obrys stavby. Nejdůležitější úrovní je “spirála knih”, která prochází jako rampa přes čtyři podlaží a umožňuje volný výběr knih. Z horních poschodí se nabízí pohled na patra pod vámi, město a záliv Puget Sound. Úplně nahoře se nachází čítárna s podlahou z ořechového dřeva a 3,7 m vysokým stropem. V hlavním podlaží jsou umístěny auditorium pro 275 lidí s místnostmi pro překladatele a dětský koutek s “výukovými sloupy” z betonu a bambusu. Ve druhém podlaží leží “obývák” s kobercem na podlaze a červené zakřivené pohovky pro 20 lidí. Na stejném patře jsou také kavárna, videotéka a místo pro čtení novin a časopisů. Na čtvrtém poschodí je stánek s informacemi a 130 ze 400 celkových veřejně přístupných počítačů v budově.
Nová knihovna má kapacitu 1.400.000 titulů. Hadovitě zatočený pás knih obsahuje knihy od hlavního podlaží až k tomu nejvyššímu, kde se vypůjčené knihy mechanicky třídí a vrací nazpět do regálů.
Fasáda vypadá jako ocelová rohožka. Celkově na ni bylo použito 10.000 skleněných tabulí o rozměrech 4x7 stop (i když to tak nevypadá, tak polovina z nich má individuální rozměry). Ochranu celoskleněné stavby před slunečním zářením zabezpečuje hliníková mřížovina vložená do izolačního trojskla Okalux. Šikmé staticky náročné nosníky se starají o markantní nástup, zároveň však slouží i jako ochrana při zemětřesení. Stavba za 156 milionů dolarů má v sobě zastrčeny spousty dráždivých detailů, které kladou na první místo člověka, a ne knihy.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
kritika
lalala
13.09.05 10:03
v čem konkrétně?
Petr Šmídek
13.09.05 02:28
Rem je machr ale...
SeLa alias P.A.P
13.09.05 03:22
show all comments

more buildings from OMA