Od Pavla Nasadila jsme obdrželi exkluzivní sadu fotografií ze slavnostního otevření letošního Serpentine pavilonu od Rema Koolhaase (pro veřejnost bude otevřen 13. 7. 2006).
„Serpenine Gallery, čtvrtek odpoledne. Paří slunce, o to více pod velkým balónem naplněným heliem. Vevnitř se občas mezerou pod balónem prožene vánek, který návštěvníky příjemně ochladí: „You need to get hot to cool down“. Na platformě z hliníku se tlačí londýnská smetánka – narážím na Cooka, Chippiho, Kaplického, Gilberta a George a připadám si jako v galerii architektů pro architekty. Občas zahlédnu Koolhaase, který oběhává neuvěřitelné množství známých, přátel, klientů – u každého tak třicet vteřin a pak zas dál. Pohybuje se nečekaně a rychle jako vzduch v pavilonu. Celý prostor sám sebou animuje – v elegantním oblečení oblíbené Prady je jako černá tuha skicující na papír. „Who is who is here and nowhere else“.
Polykarbonátové stěny propouštějí stíny, siluety a odlesky, které se mění každým okamžikem. Vše z průhledného polykarbonátu, včetně madel a hadic s heliem. Při večerním nasvětlení je z pavilonu totální ufo, objekt-neobjekt hoverující nad zemí." (Pavel Nasadil)
„Rem vždy tvrdil, že ho nezajímají tvary bez významu. Pro něho je architektura bez obsahu nezajímavá. Ani v případě pavilonu se nechtěl vzdát těchto dvou svých zásad. Chtěl pavilon, který půjde ruku v ruce s obsahem. Od počátku chtěl, aby byl naprogramovaný - nejen večerními četbou a přednáškami, ale velmi napěchovaným způsobem.“ (Hans Ulrich Obrist)
Hlavním znakem letošního Serpentine pavilonu je nafouknutý vejčitý baldachýn vznášející se nad trávníkem před galerií. Je vyroben z translucentního materiálu a v noci zevnitř celý září. V závislosti na počasí může být baldachýn vyzvednut do vzduchu nebo naopak spuštěn níž, aby zakryl amfiteátr pod ním. Makrolonovou stěnou vymezený prostor pod baldachýnem slouží zároveň jako kavárna a fórum pro každodenně vysílané a zaznamenávané veřejné programy. Hlavní událostí budou dva čtyřiadvacetihodinové přednáškové maratóny (uvádět je budou Rem Koolhaas a Hans Ulrich Obrist) s čelními politiky, architekty, filosofy, spisovateli, umělci, filmaři a ekonomy. Hosty maratónu budou například Brian Eno nebo Damien Hirst. Ve stejném období probíhá v hlavní galerii Serpentine výstava německého umělce Thomase Demanda, která však prosakuje i do letního pavilonu OMA.
Celá akce potrvá až do poloviny října. Pak bude pavilon na prodej. Částka, na které se bude letos začínat je 750000 liber (+ 150000 liber za demontáž).